top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPiotr Czak

Energy Storage sharing... w praktyce

Przy tej pochmurnej niedzieli, postanowiłem zastanowić się jak sprzedawca energii może zbudować ofertę z wykorzystaniem współdzielonych magazynów energii.


Wprowadzenie takiej usługi przez spółki obrotu mogłoby stanowić "game changer", który przyciągnie klientów poszukujących oszczędności, większej niezależności energetycznej oraz możliwości wspierania ekologicznych rozwiązań (ESG!), zarówno z taryf G jak i C.

Poniżej krótkie podsumowanie mojej propozycji ofert. Zakładam, że klienci mogliby współdzielić magazyny energii, zarówno przydomowe, jak i te większe komercyjne, co przyczyni się do optymalizacji zużycia energii oraz lepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.


Plan „Współdzielone Magazyny Energii dla domu” (nazwa robocza oferty dla klientów indywidualnych) powinna zawierać:

  • Dostęp do współdzielonych magazynów energii: Klient uzyskuje możliwość korzystania z energii przechowywanej w lokalnych, współdzielonych magazynach energii. Energia ta pochodzi z nadwyżek produkcji z instalacji OZE (np. fotowoltaicznych) znajdujących się na terenie danej społeczności.

  • Dynamiczne taryfy: Energia pobierana z magazynów w okresach szczytowego zapotrzebowania oferowana jest po obniżonych cenach, ponieważ pochodzi z magazynów, które zostały naładowane w czasie cen „zerowych” bądź ujemnych.

  • Udział w usługach systemowych: Część współdzielonego magazynu działa na potrzeby usług systemowych związanych z regulacją częstotliwości, a także DSR (Demand Side Response). Tworzy to dodatkowe przychody, które mogą jednocześnie obniżyć rachunek za energię elektryczną.

  • Program prosumencki: Sprzedawca oferuje dodatkowe wynagrodzenie dla klientów, którzy dzielą się energią z własnych magazynów, dostarczając ją do innych użytkowników w okresach szczytu zapotrzebowania. Wynagrodzenie to jest ustalane na podstawie ilości energii udostępnionej innym klientom. Klient dostaje możliwość optymalizacji swojego portfela.

  • Inteligentne zarządzanie energią: Dzięki aplikacji mobilnej, klienci mają wgląd w zużycie energii, mogą monitorować dostępność energii w magazynie i zdalnie zarządzać jej wykorzystaniem, np. zaplanować pobór energii na godziny, kiedy jest tańsza.


Plan „Magazyny dla firm”:

  • Współdzielone magazyny dla przemysłu: Oferta skierowana do przedsiębiorstw, które mogą współdzielić duże „industrial grade” magazyny energii. Firmy mogą przechowywać energię wyprodukowaną przez własne instalacje OZE (np. farmy wiatrowe, fotowoltaiczne) i wykorzystywać ją w godzinach szczytu, minimalizując tym samym koszty zakupu energii z sieci. Takie rozwiązanie pozwoliłoby łączyć dużych przedsiębiorców o różnych profilach zużycia i produkcji.

  • Usługi stabilizacji: Firmy mają możliwość udziału w rynku usług systemowych, oferując zgromadzoną energię do bilansowania sieci w ramach tzw. usług DSR, co generuje dodatkowe przychody.

  • Personalizowane doradztwo energetyczne: Sprzedawca oferuje indywidualne doradztwo w zakresie optymalizacji energetycznej, pozwalające firmom lepiej zarządzać zużyciem energii, magazynami i zredukować koszty operacyjne.

  • Ubezpieczenie magazynów energii: Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu klientów, sprzedawca energii oferuje ubezpieczenie magazynów energii, obejmujące m.in. awarie, spadki efektywności lub problemy związane z siecią energetyczną. W krajach Europy Zachodniej różnego rodzaju ubezpieczenia związane czy to z gwarancją ceny, czy to z gwarancją produkcji stają się coraz bardziej popularne.


Technologia to nie problem!

Od strony technologicznej wszystko wydaje się możliwe do zrobienia. Głównym pytaniem pozostaje, czy zaufać użytkownikom, czy podejść do tego typu rozwiązań bardziej autonomicznie.

Podobno w Polsce średni czas spędzony na telefonie dobija już do 5 godzin dziennie. Czy w tym czasie da się podzielić energią z magazynu? Pewnie się da 😉.

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page