O tym jakie narzędzia mają JST w obliczu transformacji energetycznej i możliwości optymalizowania cen energii - rozmawiamy na klastrujemy.pl
W ustawie rządu o mrożeniu cen energii w 2025 r. samorządy zostały objęte tym mechanizmem na kwartał. Jak wygląda obecnie ich sytuacja na rynku sprzedaży energii?
Mrożenie cen energii na pewno pomaga doraźnie niektórym samorządom, ale nie może usypiać aktywności, zwłaszcza tak specyficznych Klientów jak JST, w zakresie wiedzy i sięgania po dostępne narzędzia oraz środki wsparciowe na działania transformacyjne. To wszystko w konsekwencji przekłada się na wysokość rachunków ze energię.
Na czym polega specyfika JST i na co samorządy powinny zwracać uwagę w swoich działaniach energetycznych?
Przede wszystkim to są złożone podmioty, które często obejmują wiele różnorodnych punktów poboru energii. Często produkują albo chcą produkować energię na własne potrzeby i resztę potrzebnej energii kupować w ramach przetargów PZP. Wyzwaniem dla nich w tym zakresie są strategie działania na długofalowe optymalizowanie kosztów energii i gospodarowania, zarzadzania energią. Z tym głównie się do nas zwracają.
Zupełnie oddzielnym tematem jest budowa wyższego poziomu samowystarczalności energetycznej w formule klastra lub spółdzielni, tam podejście do zakupów PZP jest bardziej złożone.
Jakie to konkretne narzędzia?
Widać je chociażby w regulacjach dot. energetyki. To przede wszystkim spółdzielnie energetyczne i klastry energii, w których widzimy bardzo duża szansę na rozwój energetyczny JST. Na działania przedinwestycyjne w zakresie klastrów energii w tym roku można było uzyskać korzystne dotacje, w sumie budżet wyniósł prawie 0,5 mld zł. Tworzenie klastrów to złożony proces, który wymaga wiedzy, związanego z tym planowania oraz wsparcia technicznego i przede wszystkim podejścia kompleksowego. Wraz z zespołem towarzyszymy naszym Klientom samorządowym na każdym kroku transformacji energetycznej. Służymy wiedzą, narzędziami i pomagamy nie tylko osiągać cele operacyjne, ale jednocześnie budować ich własne kompetencje w zakresie rynku energii i energetyki rozproszonej.
Jak wyglądają takie kompleksowe działania?
Każdy projekt rozpoczynamy od analizy lokalnego potencjału energetycznego oraz identyfikacji podmiotów, które mogą wziąć udział w klastrze. Mogą to być jednostki samorządowe (musi być co najmniej jedna), firmy, rolnicy, a także indywidualni odbiorcy lub prosumenci. Ważne, aby wszyscy uczestnicy mieli wspólne cele związane z produkcją, konsumpcją lub dystrybucją energii z odnawialnych źródeł. Później tworzymy szczegółową koncepcję klastra. Skupiamy się na opracowaniu modelu organizacyjnego, zarządczego oraz technicznego, który będzie bazował na najbardziej opłacalnych technologiach OZE. Kluczowe są również aspekty prawne oraz finansowe – nasza strategia obejmuje wszystkie niezbędne założenia, by klaster mógł funkcjonować zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Stosujemy zaawansowane technologie, które umożliwiają bieżący monitoring wszystkich punktów poboru, produkcji i magazynowania energii. Dzięki temu Klienci mają pełną kontrolę nad procesami energetycznymi w klastrze, co pozwala na optymalne zarządzanie zasobami oraz minimalizację kosztów.
Comments